گزارش نمایشگاه کرمان به روایت جناب آقای مهندس مدرس مدیرعامل شرکت پاکان بذر اصفهان

 

بسمه تعالی

گزارش اولین همایش ملی به نژادی گیاهان داروئی 8 و 9 بهمن ماه 1402 کرمان

همایش ملی به نژادی گیاهان داروئی با مساعدت و همکاری دانشگاه شهید باهنرکرمان، اتحادیه انجمن های گیاهان داروئی و موسسه ثبت و گواهی بذر کشوردر دانشگاه شهید باهنر کرمان برگزار شد. مجموعاً 130مقاله به دبیرخانه ارسال شده بود ه که 110 مقاله پذیرفته شد. تعدادی از مقالات (حدود 16 مقاله) بصورت شفاهی و بقیه به صورت پوستر ارائه گردید. اینجانب هم مقاله ای رابصورت سخنرانی ارائه نمودم که عنوان آن چالش ها و راهکارهای تولید بذر گیاهان داروئی در ایران بود.

نکات مهم و قابل توجه در این همایش بصورت ذیل بود.

  • این همایش در نهایت آرامش و نظم برگزار شد و کلیه دست اندرکاران اعم از معاونت دانشگاه شهید باهنر و دبیر علمی و دبیر اجرائی همکاری بسیار عالی و صمیمانه ای داشتند که به نوبه خود بسیار حائز اهمیت بود.
  • کارهای بسیار خوبی برروی به نژادی گیاهان داروئی صورت گرفته بود و برروی گیاهانی مانند آویشن ولگار، آویشن دنایی، خارمریم، بومادران، زیره سبز، زیره سیاه، گلرنگ فعالیت های چشمگیری انجام شده بود که منجر به تولید ارقام جدید شده بود.
  • سه رقم خار مریم ، یک رقم آویشن هیبرید، یک رقم زیره سیاه، یک رقم زیره سبز، از خروجی هائی بود که توسط دانشگاههای کشور انجام شده بود.
  • در خصوص تهیه DUS فعالیت های خوبی توسط موسسه ثبت و گواهی بذر کشور انجام شده بود و DUS چند گونه گیاه دارویی تدوین شده بود.
  • جهت حفظ و حراست از گیاهان در معرض خطر و آسیب پذیر و اندمیک پروژه ای جالب با مشارکت مردم انجام گرفته بود که یکی از آنها در خصوص گیاه Levesticm officinalis بود که در منطقه کوه هزار در استان کرمان یافت میشود. مردم به این گیاه کرفس کوهی می گویند در حالی که انجدان رومی است. در روستای دودران وجود دارد با همراه 152 نفر از اعضاء انجمن این گیاه حفظ شده و بصورت خاص ویژه بهره برداری می شود. این طرح با همکاری FAO انجام شده و نقش مهمی در احیاء این گونه داشته است.
  • نکته مهم اینکه از روش های اصلاح نباتات جدیدو مدرن برابی به نژادی گیاهان داروئی استفاده شده که این روند می تواند کشت و کار گیاهان داروئی را گسترش دهد.
  • در پایان قطعنامه ای مورد تصویت قرار گرفت که بنا بر این شد دبیرخانه انجمن ملی به نژادی گیاهان داروئی بطور مستمر در دانشگاه کرمان و همایش دو سال یکبار به صلاحدید در یکی از دانشگاههای مرتبط برگزار گردد.
نظر بدهید
*
Filters
Sort
display